monitor online آریا بلاگ

بیوگرافی و زندگی نامه شاعر معاصر سهراب سپهری

 

زندگی نامه سهراب سپهری شاعر و نقاش ایرانی

شاعر و نقاش ایرانی سهراب سپهری ، 15 مهرماه سال 1307 در  شهرستان كاشان استان اصفهان زاده شد.

مادر سهراب سپهری ، ماه جبین ، اهل شعر و ادب بود كه در خرداد ماه سال 1373 درگذشت.

و پدر سپهری ، اسداله سپهری ، كارمند اداره پست و تلگراف شهر كاشان ، اهل هنر و ذوق بود ، وقتی سهراب در سنین خردسالی بود ، پدرش به بیماری فلج مبتلا شد و تا پایان زندگی خود فلج و بیمارماند ، او در نقاشی و طراحی دست داشت.وی خوشخط نیز بود ، تار مینواخت ، پدر سهراب را به نقاشی عادت داد....

 تنها برادر سهراب ، منوچهر در سال 1369 درگذشت. خواهران سهراب : همایوندخت ، پریدخت و پروانه.

محل متولد شدن سهراب باغ بزرگی در محله دروازه عطا بود.

سهراب از محل تولدش چنین میگوید:

....خانه ، بزرگ بود. باغ بود و همه جور درخت داشت. برای یادگرفتن ، وسعت خوبی بود. خانه ما همسایه صحرا بود. تمام رویاهایم به بیابان راه داشت...

سهراب در سال 1312 به دبستان خیام (مدرس) كاشان وارد شد.

در خرداد ماه سال 1319 ، سهراب دوره شش ساله ابتدایی و همان دبستان را به پایان رسانید ، تابستان همان سال در كارخانه ریسندگی و بافندگی كاشان به مدت دو ماه به عنوان كارگر كارخانه مشغول به كار شد.

دوره متوسطه و همان دبیرستان را در مهر ماه همان سال در دبیرستان پهلوی كاشان آغاز كرد.

....در دبیرستان ، نقاشی كار جدیتری شد. زنگ نقاشی ، نقطه روشنی در تاریكی هفته بود....

از دوستان این دوره : محمود فیلسوفی و احمد مدیحی بودند.

 

اتفاقات مهم زندگی سهراب به ترتیب در ذیل بیان شده اند و به ترتیب سال می باشند.

در سال 1322 ، پس از پایان دوره اول متوسطه ، به شهر تهران آمد و در دانشسرای مقدماتی شبانهروزی تهران ثبت نام كرد.

در سال 1324 سهراب دوره دو ساله دانشسرای مقدماتی را به پایان رسانید و مجددا به كاشان بازگشت.

آذر ماه 1325 به پیشنهاد مشفق كاشانی در اداره فرهنگ (آموزش و پرورش) كاشان استخدام شد.

سال 1326 و در سن نوزده سالگی ، منظومهای عاشقانه و لطیف از سهراب ، با نام در كنار چمن یا آرامگاه عشق در 36 صفحه منتشر شد.

سال 1327 ، هنگامی كه سهراب در تپههای اطراف قمصر مشغول نقاشی بود ، با منصور شیبانی كه در آن سالها دانشجوی نقاشی دانشكده هنرهای زیبا بود ، آشنا شد. این برخورد سهراب را متحول و دگرگون كرد.

مهر ماه ، به همراه خانواده جهت تحصیل در دانشكده هنرهای زیبا در رشته نقاشی به تهران آمدند.

در خلال این سالها ، سهراب بارها به دیدار نیما یوشیج میرفت.

در سال 1330 مجموعه شعر مرگ رنگ منتشر گردید . برخی از اشعار موجود در این مجموعه بعدها با تغییراتی در هشت كتاب تجدید چاپ شد.

سال 1332 ، پایان دوره نقاشی دانشكده هنرهای زیبا و دریافت مدرك لیسانس و دریافت مدال درجه اول فرهنگ از شاه برای سهراب بود.

اواخر سال 1332 ، دومین مجموعه شعر سهراب با عنوان زندگی خوابها با طراحی جلد خود او و با كاغذی ارزان قیمت در 63 صفحه منتشر شد.

تا سال 1336 ، چندین شعر سهراب و ترجمههایی از اشعار شاعران خارجی در نشریات آن زمان به چاپ رسید.

در مرداد ماه 1336 از راه زمینی به پاریس و لندن جهت نام نویسی در مدرسه هنرهای زیبای پاریس در رشته لیتوگرافی سفر میكند.

فروردین ماه سال 1337 ، شركت در نخستین بی ینال تهران ، خرداد همان سال شركت در بی ینال ونیز و پس از دو ماه اقامت در ایتالیا به ایران باز میگردد.

در سال 1339 ، ضمن شركت در دومین بی ینال تهران ، موفق به دریافت جایزه اول هنرهای زیبا گردید.

در همین سال ، شخصی علاقهمند به نقاشیهای سهراب ، همه تابلوهایش را یكجا خرید تا مقدمات سفر سهراب به ژاپن فراهم شود.

مرداد این سال ، سهراب به توكیو سفر میكند و در آنجا فنون حكاكی روی چوب را میاموزد.

در آخرین روزهای اسفند سال 1339 به دهلی سفر میكند. پس از اقامتی دو هفتهای در هند به تهران باز میگردد.

در اواخر این سال ، سهراب و خانوادهاش به خانهای در خیابان گیشا ، خیابان بیست و چهارم نقل مكان میكند.

در همین سال در ساخت یك فیلم كوتاه تبلیغاتی انیمیشن ، با فروغ فرخزاد همكاری نمود.

تا سال 1343 تعدادی از آثار نقاشی سهراب در كشورهای ایران ، فرانسه ، سوئیس ، فلسطین و برزیل به نمایش در آمد.

فروردین سال 1343 ، سفر به هند و دیدار از دهلی و كشمیر و در راه بازگشت در پاكستان ، بازدید از لاهور و پیشاور و در افغانستان ، بازدید از كابل.

در آبانماه این سال ، پس از بازگشت به ایران طراحی صحنه یك نمایش به كارگردانی خانم خجسته كیا را انجام داد.

منظومه صدای پای آب در تابستان همین سال در روستای چنار آفریده میشود.

تا سال 1348 ضمن سفر به كشورهای آلمان ، انگلیس ، فرانسه ، هلند ، ایتالیا و اتریش ، آثار نقاشی او در نمایشگاههای متعددی به نمایش در آمد.

سال 1349 ، سفر به آمریكا و اقامت در لانگ آیلند و پس از 7 ماه اقامت در نیویورك ، به ایران باز میگردد.

سال 1351 برگذاری نمایشگاههای متعدد در پاریس و ایران.

تا سال 1357 ، چندین نمایشگاه از آثار نقاشی سهراب در سوئیس ، مصر و یونان برگذار گردید.

سال 1358 ، آغاز ناراحتی جسمی و آشكار شدن علائم سرطان خون، دیماه همان سال جهت درمان به انگلستان سفر میكند و اسفند ماه به ایران باز میگردد.

سهراب در اول اردیبهشت ماه سال 1359 ، ساعت 6 بعدازظهر به بیمارستان پارس تهران منتقل شد.

فردای آنروز با همراهی چند تن از اقوام و دوستش محمود فیلسوفی ، صحن امامزاده سلطان علی ، روستای مشهد اردهال واقع در اطراف كاشان میزبان ابدی سهراب گردید.

آرامگاهش در ابتدا با قطعه آجر فیروزهای رنگ مشخص بود و سپس سنگ نبشتهای از هنرمند معاصر ، رضا متفی با قطعه شعری از سهراب جایگزین شد:

به سراغ من اگر میایید

نرم و آهسته بیایید

مبادا كه ترك بردارد

چینی نازك تنهایی من

.....كاشان تنها جایی است كه به من آرامش میدهد و میدانم كه سرانجام در آنجا ماندگار خواهم شد......


زندگی نامه و بیوگرافی سهراب سپهری


زندگی نامه و بیوگرافی سهراب سپهری

زندگی نامه و بیوگرافی سهراب سپهری شاعر و نقاش معاصر ایرانی

 

ادامه مطلب بیوگرافی و زندگی نامه شاعر معاصر سهراب سپهری

بیوگرافی و زندگی نامه علی اسفندیاری یا نیما یوشیج

 

زندگی نامه علی اسفندیاری یا  نیما یوشیج

 


نیما در سال 1276 هجری شمسی درروستایی به نام یوش ، واقع در استان مازنداران چشم به دنیل گشود.. خواندن و نوشتن را پیش روحانیروستا آموخت ولی رضایت چندانی از آخوند روستا نداشت چون او را شکنجه و آزار می داد در کوچه باغها دنبال نیما می کرد.
بعد از آن به تهران رفت و در مدرسه عالی سن لوییشروع به تحصیل كرد .... در مدرسه از بچه ها کناره گیری می کرد و به نقل از خودش نیما با یکی از هم مدرسه ای هایش مدام از مدرسه فرار می کردند وبعد از مدتی با تشویق یکی از معلمانش كه نام وی نظام وفا بود به شعر سرودن مشغول شد و در همین حین با زبان فرانسوی آشناییپیدا كرد و به شعر سرودن به سبک خراسانی مشغول گردید.
منظومه قصه رنگ پریده را نیما در سال1300 سرود که در روزنامه میرزاده عشقی به چاپ رسید... ... در همان زمان بود که مخالفت بسیاری از شعرا سبک قدیم وپیر را به وجود آورد.... شاعرانی چون: ملک الشعرای بهار، مهدی حمیدی و.... به دشمنی و مخالفت با نیما پرداختند و به آزار و مسخره كردن نیما پرداختند.نیما یوشیج سبک خاص برای خود را داشت و او به سبک شاعران قدیمی شعر نمی سرود و در اشعار وی مصراعها کوتاه و بلند می شدند .نیما بعد از مدتی به تدریس در مدرسه های مختلفی از جمله آنها می توان به مدرسه عالی صنعتی تهران نام برد و همکاری با روزنامه های از جمله: مجله کویر و مجله موسیقی و...... پرداخت.از معروف ترین و زیبا ترین سروده های نیما را می توان به مرغ آمین، ناقوس ، شعرهای افسانه ، آی آدمها  اشاره کرد.

 اما عمر نیما زیاد طولانی نبود و نیما در 13 دی 1328 در سنین حدود42 سالگی چشم از جهان فروبست و ایرانیان را از بهره گیری بیشتر از خود محروم كرد.نیما در صنعت شعر معاصر ایران همچون خورشید درخشانی تابان خواهد ماند.

 

از اشعار وی می توان به سروده های زیر اشاره كرد: • قصه رنگ پریده
 • منظومه نیما
 • خانواده سرباز
 • ای شب
 • افسانه
 • مانلی
 • افسانه و رباعیات
 • ماخ اولا
 • شعر من
 • شهر شب و شهر صبح
 • ناقوس قلم انداز
 • فریاد های دیگر و عنکبوت رنگ
 • آب در خوابگه مورچگان
 • مانلی و خانه سریویلی
 • مرقد آقا (داستان)
 • کندوهای شکسته (داستان)
 • آهو و پرنده‌ها (شعر و قصه برای کودکان)
 • توکایی در قفس (شعر و قصه برای کودکان)

زندگی نامه و بوگرافی علی اسفندیاری نیما یوشیج


زندگی نامه و بیوگرافی علی اسفندیاری نیما یوشیج

زندگی نامه و بیوگرافی علی اسفندیاری نیما یوشیج

برای داشتن نمایی و تصاویری از خانه و روستای نیما یوشیج ادامه مطلب را مطالعه كنید.

 

ادامه مطلب بیوگرافی و زندگی نامه علی اسفندیاری یا نیما یوشیج

زندگی نامه و بیوگرافی دكتر حسابی

 

دكتر حسابی كه در اوایل اسفندماه سال 1281 در خانواده «تفرشی» به دنیا آمد، به دلیل شرایط خاص خانوادگی این امكان یافت كه به رغم مشكلات و تنگناهای مادی و مالی خانواده تحصیلات خود را در مدرسه ها و دانشگاههای امروزی لبنان و فرانسه سپری كند و در نخستین سالهای اولیه زندگی و جوانی موفق به دریافت مدارج مختلف علمی مانند: دانشنامه دكتری فیزیك با درجه عالی از دانشگاه«سوربن»  فرانسه شود.

   پروفسورحسابی چند سال بعد برای كامل نمودن نظریهای كه در زمینه فیزیك ذرات داشت به كشور آمریكا رفت و مدتی در دانشگاههای شیكاگو و پرینستون به فعالیتهای علمی و پژوهشی در این زمینه پرداخت.

   دكتر حسابی علاوه بر علاقه شدیدی كه به فیزیك و فعالیتهای تحقیقاتی داشت و با وجود موقعیت مناسبی كه برای تحقیق و كار در بهترین و عالی ترین و مجهزترین آزمایشگاهها  و دانشگاههای روز دنیا داشت، به ایران بازگشت آن هم در شرایطی كه در محیط عقب مانده و استبدادزده آن روز هیچ جایگاه درخوری برای كار كردن یك دانشآموخته عالی فیزیك وجود نداشت.

   دكتر حسابی با این حال این شانس را پیدا كرد كه با همراهی مجموعه ای از مردان فرهیخته آن روزگار، زمامداران آن زمان را به ایجاد دانشگاه در كشور متقاعد كند و به این صورت در سال 1313 دانشگاه تهران به عنوان نخستین مركز آموزش عالی امروزی در كشور آغاز به كار نمود.

   پروفسور حسابی حدود نیم قرن یعنی تا آخرین سال های حیات خود ارتباط علمی خود را با دانشگاه تهران به عنوان استاد حفظ نمود كه نتیجه آن تربیت چندین نسل از استاد ها و دانشآموختگان علوم و مهندسی در كشور است.

   از جمله دستاوردها و خدمات فرهنگی و علمی استاد را میتوان به مواردی همچون انجام اولین نقشهبرداری علمی، فنی و مهندسی كشور،تهیه نقشه نوین راه ساحلی سراسری میان بنادر خلیج فارس - بندر لنگه به بوشهر(1306) ،  تأسیس دارالمعلمین عالی و تدریس در آن ( 1307)، ساخت نخستین رادیو در كشور (1307)، تأسیس مدرسه مهندسی وزارت راه و تدریس در آن (1307) ، تاسیس دانشسرای عالی و تدریس در آن ( 1308)، ایجاد نخستین ایستگاه هواشناسی در ایران (1310)، نصب و راهاندازی اولین دستگاه رادیولوژی در ایران (1310)، تعیین ساعت ایران(1311) ، پیشنهاد و تدوین قانون تأسیس دانشگاه تهران و تأسیس دانشكده فنی (1313) و ریاست آن دانشكده تا سال 1315 و تدریس در آن، تأسیس اولین بیمارستان خصوصی در ایران به نام « بیمارستان گوهرشاد» (به یاد مادر گرامیشان) (1312)، مأموریت وزارت راه برای ساخت راه تهران به شمشك جهت معادن ذغال سنگ (1312)، تأسیس دانشكده علوم و ریاست آن دانشكده از 1321 تا 1327 و از 1330 تا 1336 و تدریس در گروه فیزیك آن دانشكده تا واپسین روزهای عمر، تأسیس مركز عدسیسازی - دیدگانی - اپتیك كاربردی در دانشكده علوم دانشگاه تهران، مأموریت خلع ید از شركت نفت انگلیس در دولت مرحوم دكتر مصدق، ریاست اولین هیأت مدیره و مدیریت عامل شركت ملی نفت ایران، تصدی وزارت فرهنگ در كابینه مرحوم دكتر مصدق، پایهگذاری مدارس عشایری و تأسیس نخستین مدرسه عشایری ایران (1330)، پایهگذاری مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران (1330) ، پایهگذاری مركز تحقیقات و رآكتور اتمی دانشگاه تهران، تأسیس سازمان انرژی اتمی و عضو هیأت دایمی كمیتهی بینالمللی هستهیی ( 1330 - 1349) ، تدوین قانون استاندارد و تأسیس مؤسسه استاندارد ایران(1333)، تأسیس نخستین رصدخانه نوین در ایران، تأسیس اولین مركز مدرن تعقیب ماهوارهها در شیراز ( 1335)، پایهگذاری مركز مخابرات اسدآباد همدان (1338) ، تشكیل و ریاست كمیته پژوهشی فضای ایران و عضویت دایمی كمیته بینالمللی فضا (1360)، تأسیس انجمن موسیقی ایران، تاسیس و عضویت پیوسته فرهنگستان زبان ایران از ( 1349) تا واپسین روزهای فعالیت آن مرحوم اشاره كرد.

  دكتر حسابی بدون شك یكی از بزرگترین چهره ها و دانشمندان علمی معاصر كشور است كه توانست در دوره ای تاریخی از توسعه كشور به مدد همت والا، نوجویی و عشق سرشار خود به آبادانی و پیشرفت میهن و وطن، نقشی بیبدیل در زمینه دانش و فرهنگ كشور ایفا كند كه البته سعادت گام بر داشتن در این راه مقدس را با چشمپوشی از بسیاری امتیازات و فرصت های درخشان پیشرفت علمی و مادی بدست آورد.

   دكتر حسابی سرانجام پس از نود سال عمر پر بار و خدمت بی وقفه در راه توسعه و اعتلای ایران در شهریورماه 1371، به دلیل عارضه قلبی بدرود حیات گفت و ستاره از آسمان علم و دانش ایران خاموش گردید؛ در حالی كه همانند بسیاری از چهرههای علمی و فرهنگی و خدمتگزاران صادق اعتلای ایران حتی در واپسین سالهای حیات خود گمنام و ناشناخته ماند و جز اقلیتی از اهالی علم و فرهنگ كمتر كسی با جایگاه علمی و خدمات ماندگار وی آشنایی داشت.

   شاید مهمترین تقدیری كه در زمان حیات مرحوم حسابی از پیشگام دانش نوین كشورمان شد، تجلیل جمعی از شاگردان و دوستداران قدرشناسش از وی طی كنفرانس شصت سال فیزیك ایران در سال 1366 بود كه بخشی از مراسم را به تجلیل از او به عنوان «پدر فیزیك ایران» اختصاص دادند.

زندگی نامه و بیو گرافی دكتر حسابی

 

ادامه مطلب زندگی نامه و بیوگرافی دكتر حسابی

كد جاوا اسكریپت ابزار رایگان وبلاگ نویسی تلوزیون آنلاین در وبلاگ

 با سلام خدمت شما عزیزان

امروز برای شما عزیزان كد جاوا ابزار رایگان وبلاگ نویسی قرار داده ایم كه بوسیله آن می توانید تلویزیون را به صورت آنلاین در وبلاگ خود داشته و به كاربران خود ارائه كنید بسیار زیبا وبلاگ خود را زیبا سازی كنید و لذت بخش امیدوارم كه خوشتان بیاید.

زیبا سازی وبلاگ با كد جاوا اسكریپت تلویزیون آنلاین در وبلاگ

برای استفاده از این كد جاوا اسكریپت به ادامه مطلب بروید.

 

ادامه مطلب كد جاوا اسكریپت ابزار رایگان وبلاگ نویسی تلوزیون آنلاین در وبلاگ
?